Zapalenie pęcherza: do jakiego lekarza się udać?

Zapalenie pęcherza, znane również jako infekcja dróg moczowych, jest powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Objawia się ono nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak pieczenie podczas oddawania moczu, częste parcie na pęcherz, ból w okolicy dolnego brzucha czy zmętnienie moczu. W momencie doświadczenia tych symptomów wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: do jakiego lekarza się udać w przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza?

Rola lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (poz)

W przypadku pierwszych objawów infekcji dróg moczowych, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ jest pierwszym kontaktem pacjenta z systemem opieki zdrowotnej i może przeprowadzić wstępną ocenę stanu zdrowia oraz zlecić niezbędne badania diagnostyczne. Jest to również lekarz, który może przepisać antybiotyki w przypadku potwierdzenia infekcji.

Specjalista – urolog

W sytuacji, gdy infekcje dróg moczowych stają się nawracające lub występują powikłania, warto skonsultować się z urologiem. Urolodzy są specjalistami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowego oraz narządów płciowych u mężczyzn i kobiet. W przypadku zapalenia pęcherza mogą przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę oraz dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zobacz również   Abolicja: co to właściwie jest?

Ginekolog

U kobiet zapalenie pęcherza może być często związane z infekcją układu moczowego, a także z innymi sch