Problemy z włosami

Również u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w ustalonych ilościach, jest zjawiskiem normalnym. Przesadne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi podstawowych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.
Często powodem łysienia bywa stres, apatia, ale również schorzenia tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być efektem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku muszą być umieszczone informacje dotyczące działań ubocznych. Jeśli wypadanie włosów jest uzależnione od kuracji, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem składników, minerałów albo witamin właściwe ich aplikowanie powinno zlikwidować problem. Zwykle anemia ma wpływ na kondycję włosów, zatem profilaktycznie warto zbadać poziom żelaza we krwi.
Faceci częściej niż kobiety zapadają na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata owłosienia na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na zawyżone łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne albo nawet gorączka trwająca kilka dni. Często sami powodujemy wzrost wypadania włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie a nawet malowanie bardzo je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. zabiegów i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i stan. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może wzmożone ubywanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi w ciagu doby aż kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym nawet kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować powyższy proces. Konieczna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.
Sporo informacji: na porost włosów forum