Jak zrobić screen shot

W dzisiejszym świecie cyfrowym zrobienie zrzutu ekranu, znane także jako screenshot, stało się powszechną praktyką.

Służy to do rejestrowania określonych momentów, dzielenia się informacjami z innymi lub rozwiązywania problemów technicznych. Niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera PC, Maca, smartfona czy tabletu, istnieją proste sposoby na zrobienie zrzutu ekranu. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych metod.

Windows pc

Jeśli używasz komputera z systemem Windows, istnieje kilka sposobów na zrobienie zrzutu ekranu. Najprostszym z nich jest naciśnięcie klawisza “PrtScn” lub “Print Screen” na klawiaturze. Ten klawisz zapisuje zrzut całego ekranu do schowka systemowego, który następnie można wkleić do programu graficznego lub dokumentu.
Alternatywnie, można użyć kombinacji klawiszy “Windows + Shift + S”, która pozwala wybrać obszar ekranu do zrobienia zrzutu. Ten obszar zostanie zapisany do schowka, gdzie można go również wkleić do programu graficznego.

Mac

Użytkownicy komputerów Mac mogą również łatwo robić zrzuty ekranu. Wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy “Command + Shift + 4”, po czym pojawi się kursor w kształcie krzyżyka. Można wybrać obszar ekranu, który chcemy zarejestrować, po czym zrzut zostanie zapisany na pulpicie jako plik graficzny.
Natomiast, naciskając “Command + Shift + 3”, zrobimy zrzut całego ekranu, który zostanie również zapisany jako plik na pulpicie.

Zobacz również   Ios 16: czy warto zaktualizować?

Smartfony i tablety

Proces robienia zrzutów ekranu na smartfonach i tabletach różni się w zależności od systemu operacyjnego urządzenia.
Na urządzeniach z systemem Android, zazwyczaj można wykonać zrzut ekranu, naciskając jednocześnie przycisk zasilania i przycisk zmniejszenia głośności.
W przypadku urządzeń z systemem iOS (iPhone, iPad), zrzut ekranu można wykonać, naciskając jednocześnie przycisk zasilania i przycisk główny.
Zrobienie zrzutu ekranu jest prostym procesem na wielu platformach. Dzięki temu narzędziu możemy łatwo rejestrować informacje, dzielić się nimi z innymi oraz rozwiązywać problemy techniczne. Bez względu na to, czy korzystasz z komputera PC, Maca, smartfona czy tabletu, znajomość tej funkcji może być niezwykle przydatna w codziennym użytkowaniu urządzeń elektronicznych.