Jak zrobić kopię zapasową systemu windows 10

Wielu użytkowników komputerów, zarówno domowych, jak i biznesowych, bagatelizuje konieczność tworzenia kopii zapasowych systemu Windows 10.

Jednakże, nieoczekiwane awarie sprzętu czy ataki złośliwego oprogramowania mogą doprowadzić do utraty cennych danych. Dlatego też, ważne jest, aby regularnie tworzyć kopie zapasowe systemu Windows 10. W tym artykule omówimy różne metody tworzenia kopii zapasowych, zarówno wbudowane w system, jak i zewnętrzne narzędzia.

Metody tworzenia kopii zapasowej

Wykorzystanie narzędzia “historia plików”

Windows 10 zawiera wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, znane jako “Historia plików”. Pozwala ono na regularne tworzenie kopii zapasowych plików i folderów na podłączonym dysku zewnętrznym. Aby skorzystać z tej funkcji, należy podłączyć dysk zewnętrzny i uruchomić “Historię plików” z panelu sterowania. Następnie wybierz dysk, foldery do kopii zapasowej i ustaw częstotliwość wykonywania kopii.

Tworzenie obrazu systemu

Inną skuteczną metodą tworzenia kopii zapasowej jest tworzenie obrazu systemu. W tym przypadku, cała partycja systemowa jest klonowana, co obejmuje system operacyjny, pliki systemowe oraz aplikacje. Można to zrobić za pomocą wbudowanego narzędzia “Kreatora obrazów dysków” lub używając zewnętrznych programów takich jak Acronis True Image czy Macrium Reflect.

Zobacz również   Adrenalina: gdzie kupić i jakie są jej zastosowania?

Konkluzja

Tworzenie kopii zapasowej systemu Windows 10 jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa danych. Zarówno wbudowane narzędzia, jak i zewnętrzne aplikacje oferują skuteczne metody tworzenia kopii zapasowych. Ważne jest, aby regularnie wykonywać kopie zapasowe i przechowywać je na oddzielnych nośnikach, aby w przypadku awarii sprzętu czy ataku złośliwego oprogramowania, można było szybko przywrócić system do stanu sprzed problemu. Pamietajmy, że zachowanie bezpieczeństwa danych to kluczowy element zarządzania komputerem i uniknięcia potencjalnych strat.