Jak zrobić kompostownik z desek

Kompostowanie to doskonały sposób na zmniejszenie ilości odpadów organicznych oraz uzyskanie cennego nawozu do ogrodu lub roślin doniczkowych.

Jednym z prostszych rozwiązań jest zrobienie własnego kompostownika z desek. W tym artykule omówimy kroki potrzebne do stworzenia takiego kompostownika w łatwy i niedrogi sposób.

Materiały

Do zrobienia kompostownika z desek będziesz potrzebować następujących materiałów:

Deski drewniane (możesz użyć desek ze skrzynek lub nowych desek drewnianych)

Wkręty lub gwoździe
Narzędzia do obróbki drewna: piła, wiertarka

Plastikowa folia (opcjonalnie, do wyścielenia kompostownika od wewnątrz)

Kroki do wykonania

Wybór miejsca

Wybierz odpowiednie miejsce na kompostownik. Powinno być to miejsce dobrze wentylowane, łatwo dostępne, ale niekoniecznie na widoku. Kompostownik najlepiej umieścić na podłożu przepuszczalnym, np. na ziemi.

Przygotowanie desek

Zdecyduj, jak duży ma być twój kompostownik i przygotuj odpowiednią ilość desek. Możesz je przyciąć do odpowiednich wymiarów za pomocą piły.

Montaż

Zmontuj boki kompostownika, przykręcając lub przybijając deski do siebie. Upewnij się, że są one solidnie połączone, aby uniknąć wycieków kompostu.

Zobacz również   Jak zrobić ogrodzenie

Dodanie pokrywy (opcjonalne)

Jeśli chcesz, możesz dodać pokrywę na górę kompostownika. Może to być deska lub kawałek plastikowej folii, który pomoże utrzymać wilgoć w kompostowniku oraz zabezpieczyć go przed nadmiernym deszczem.

Ułożenie folii (opcjonalne)

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć kompostownik przed wilgocią, możesz wyłożyć jego wnętrze plastikową folią. To pomoże również w utrzymaniu czystości i ułatwi późniejsze czyszczenie kompostownika.

Rozpoczęcie kompostowania

Teraz, kiedy kompostownik jest gotowy, możesz zacząć dodawać do niego odpady organiczne, takie jak resztki warzyw, liście, trawa itp. Pamiętaj, aby regularnie przekręcać zawartość kompostownika, aby zapewnić równomierne rozkładanie się materiału i zapewnić odpowiednią wentylację.
Zrobienie kompostownika z desek jest stosunkowo prostym i niedrogim rozwiązaniem, które pozwoli Ci na wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji cennego nawozu. Pamiętaj o regularnym przekręcaniu zawartości kompostownika oraz utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się bogatym i zdrowym kompostem do swoich roślin!

Zobacz również   Co to jest iphone?

Nie przegap ciekawych pytań: