Dlaczego Ukraińcy mordowali Polaków na Wołyniu?

Podczas II wojny światowej Wołyń stał się miejscem, które obrazuje jedną z najbardziej tragicznych kart historii relacji polsko-ukraińskich.

Wydarzenia z lat 1943-1944, znane jako rzeź wołyńska, pozostawiły głębokie rany w pamięci obu narodów. Przyczyny ukraińskich ataków na polską ludność były wielowarstwowe i mają swoje korzenie zarówno w historii, jak i w kontekście geopolitycznym tamtego czasu.

Kontekst historyczny

Od zarania dziejów stosunki pomiędzy Polakami a Ukraińcami nie były wolne od konfliktów. Na tle zaborów, wojen i walk o niepodległość narodową, oba narody wielokrotnie znajdowały się po przeciwnych stronach barykady. Po I wojnie światowej, w wyniku traktatu w Rysach, wschodnie tereny Polski, w tym Wołyń, znalazły się pod administracją Polski, co budziło sprzeciw miejscowej ludności ukraińskiej.

Polityka eksterminacji

W 1943 roku, po zbrodni katyńskiej i kolejnych represjach wobec polskiej inteligencji przez niemieckiego okupanta, na Wołyniu zaczął obowiązywać plan eksterminacji polskiej ludności cywilnej. Zbrodnie na Polakach miały na celu całkowite wyparcie ich z tych terenów i utworzenie tam niepodległego państwa ukraińskiego.

Narodowościowe konflikty

Narodowościowe napięcia i wzajemne zbrodniarstwo zrodziły się z wieloletniego ucisku Ukraińców w II Rzeczypospolitej oraz walk o granice ukraińskie i polskie, w tym także włączenie regionu do Polski. Po 1919 roku Polacy upatrywali W So E Pl S E E Mad So S Eval High m Know even Tel

Zobacz również   Traganek: zioło o wielu korzyściach