Celiakia: który lekarz powinien cię zdiagnozować?

Celiakia, znana również jako choroba trzewna, jest schorzeniem autoimmunologicznym, które powoduje uszkodzenie jelita cienkiego w wyniku spożywania glutenu.

Gluten to białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i żywie. Osoby cierpiące na celiakię muszą unikać glutenu, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków zdrowotnych. Jednakże, kiedy podejrzewasz u siebie celiakię, który lekarz powinien być Twoim pierwszym kontaktem? Ten artykuł rozwieje wątpliwości na ten temat.

Gastroenterolog

Gastroenterolog jest specjalistą ds. układu pokarmowego i jest często pierwszym lekarzem, do którego zwracają się pacjenci z objawami celiakii. Gastroenterolodzy są wyspecjalizowani w diagnozowaniu i leczeniu chorób jelitowych, co obejmuje również celiakię. Mogą zlecić szereg testów, w tym badanie krwi w kierunku przeciwciał przeciwko tkance własnej, które są charakterystyczne dla celiakii, oraz biopsję jelita cienkiego w celu potwierdzenia diagnozy.

Internista

Internista jest lekarzem ogólnym, który może być także pierwszym punktem kontaktu dla osób podejrzewających u siebie celiakię. Interniści mogą przeprowadzać wstępne badania i skierować pacjentów do odpowiednich specjalistów w razie potrzeby. W przypadku podejrzenia celiakii internista może skierować pacjenta do gastroenterologa lub dietetyka.

Zobacz również   Jak wybrać idealne krzesełko do karmienia dla Twojego dziecka

Dietetyk

Po zdiagnozowaniu celiakii ważne jest skonsultowanie się z dietetykiem specjalizującym się w celiakii. Dietetyk może pomóc w zrozumieniu diety bezglutenowej, która jest niezbędna dla osób cierpiących na tę chorobę. Oprócz eliminacji glutenu z diety, dietetyk może pomóc w planowaniu zrównoważonych posiłków i zapewnieniu odpowiedniej suplementacji, aby uniknąć niedoborów pokarmowych.

Reumatolog

Czasami objawy celiakii mogą imitować objawy innych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku wystąpienia objawów stawowych, skóry lub innych objawów pozajelitowych, pacjenci mogą zostać skierowani do reumatologa. Reumatolog może przeprowadzić dodatkowe badania i ocenić, czy objawy są spowodowane celiakią lub innym schorzeniem.
W diagnozie i leczeniu celiakii kluczowe jest współdziałanie różnych specjalistów. Gastroenterolodzy, interniści, dietetycy i nawet reumatolodzy mogą być zaangażowani w opiekę nad pacjentami z celiakią, w zależności od objawów i potrzeb pacjenta. Ważne jest również, aby pacjenci byli świadomi swoich objawów i podejrzewając obecność celiakii, skonsultowali się z odpowiednim lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i wsparcie.