Jak zrobić zrzut ekranu w systemie windows 10?

Wielu użytkowników systemu Windows 10 często potrzebuje zrobić zrzut ekranu w celu zachowania ważnych informacji, dzielenia się zawartością ekranu z innymi osobami lub rozwiązywania problemów.

Szczęśliwie, system Windows 10 oferuje prosty sposób na wykonywanie zrzutów ekranu, zarówno całego ekranu, jak i określonych obszarów. W tym artykule omówimy różne metody wykonania zrzutu ekranu w Windows 10.

Wykorzystanie klawisza print screen

Najprostszym sposobem na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Windows 10 jest użycie klawisza Print Screen (PrtScn). Klawisz ten znajduje się zazwyczaj na klawiaturze, często obok klawisza F12. Aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu, wystarczy nacisnąć klawisz Print Screen. Po wykonaniu zrzutu można go wkleić do programu do edycji obrazów, takiego jak Paint, za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + V, a następnie zapisać obrazek w wybranym formacie.

Wykonanie zrzutu ekranu wybranego obszaru

Jeśli potrzebujesz zrobić zrzut tylko wybranego obszaru ekranu, system Windows 10 również oferuje prostą opcję do tego celu. Wystarczy nacisnąć klawisze Windows + Shift + S, aby uruchomić narzędzie do robienia zrzutów ekranu. Po użyciu tego skrótu klawiszowego, ekran zostanie przyciemniony, a kursor myszy zamieni się w krzyżyk. Możesz kliknąć i przeciągnąć myszką, aby wybrać obszar do zrobienia zrzutu ekranu. Po zwolnieniu myszy zaznaczony obszar zostanie zapisany do schowka i można go wkleić do dowolnego programu.

Zobacz również   Crumpets: gdzie je kupić i dlaczego warto spróbować tego brytyjskiego przysmaku?

Wykorzystanie narzędzia wycinanie

Windows 10 oferuje również narzędzie do robienia zrzutów ekranu o nazwie “Wycinanie”, które zapewnia więcej opcji i kontroli nad zrzutami ekranu. Aby użyć tego narzędzia, wystarczy wyszukać “Wycinanie” w menu Start lub w polu wyszukiwania, a następnie uruchomić aplikację. Po uruchomieniu narzędzia “Wycinanie”, możesz wybrać, czy chcesz zrobić zrzut całego ekranu, określonego obszaru, okna aktywnego lub wolną formę zaznaczenia. Po wykonaniu zrzutu ekranu, można go edytować w aplikacji “Wycinanie”, a następnie zapisać lub udostępnić.

Zapisywanie zrzutu ekranu

Nie ważne, którą metodę zrobienia zrzutu ekranu wybierzesz, w Windows 10 możesz łatwo zapisać zrobiony zrzut na dysku twardym. Po wykonaniu zrzutu ekranu, wystarczy otworzyć dowolny program do edycji obrazów, tak jak Paint, Word lub aplikację “Wycinanie”, a następnie wkleić zrzut ekranu i zapisać go w wybranym folderze na dysku twardym.
Wykonywanie zrzutów ekranu w systemie Windows 10 jest proste i wygodne, dzięki różnym dostępnym opcjom. Możesz użyć klawisza Print Screen do zrobienia zrzutu całego ekranu, skrótu klawiszowego Windows + Shift + S do zrobienia zrzutu wybranego obszaru lub skorzystać z narzędzia “Wycinanie” dla większej kontroli nad zrzutami ekranu. Dzięki tym prostym krokom możesz łatwo zachować ważne informacje, dzielić się zawartością ekranu z innymi osobami i rozwiązywać problemy w systemie Windows 10.

Zobacz również   Co to jest brewiarz?