Jak testować aplikacje webowe?

Zastosowania oprogramowania są bardzo zróżnicowane. Oprócz klasycznych aplikacji komputerowych do użytku w domu czy w pracy, są też aplikacje na smartfony, smart TV czy smart home.

Obecnie w tworzenie i zmianę oprogramowania w większych projektach zaangażowanych jest wiele różnych osób i działów. Zanim oprogramowanie wejdzie na rynek, konieczne jest szczegółowe sprawdzenie przez testerów oprogramowania, ponieważ oprogramowanie, które nadal zawiera błędy, wzbudza niechęć klientów. Kiedyś proces tworzenia oprogramowania przypominał model kaskadowy, w którym programy były testowane dopiero po zakończeniu tworzenia oprogramowania, obecnie cały proces jest znacznie bardziej dynamiczny. Istnieją różne typy testowania i różne typy testerów w różnym czasie podczas tworzenia oprogramowania. Niektóre studia deweloperskie pozyskują również użytkowników końcowych do beta testów, aby w trakcie testu eksploracyjnego wykryć pozostałe błędy. Tego rodzaju testowanie stosują twórcy gier komputerowych, kiedy wypuszczają wersje testowe gry. Dostęp do nich otrzymuje określona liczba graczy, którzy wyrażą zainteresowanie.

Oprócz samej procedury testowej testerzy oprogramowania są również odpowiedzialni za całą koncepcję i dokumentację różnych scenariuszy testowych.

Testowanie oprogramowania jest złożone i jego profesjonalna implementacja zajmuje dużo czasu, ponieważ dzisiejsze rozwiązania programowe muszą być testowane na wielu różnych urządzeniach końcowych, komponentach sprzętowych i systemach operacyjnych. W wielu przypadkach wymagania dotyczące testów oprogramowania są definiowane w specjalnej specyfikacji. Obecnie powstaje wiele różnego rodzaju aplikacji na urządzenia mobilne, dlatego też testuje się wiele aplikacji mobilnych, które można obsługiwać z poziomu telefonu komórkowego. Prowadzi się także testy aplikacji webowych które opierają się na sprawdzeniu działania na różnych rodzajach przeglądarek internetowych. Ponadto istnieją różne wersje konkretnych przeglądarek, strony internetowe i aplikacje mogą różnie na nich wyglądać.