Ściółka dla zwierząt, co warto wybrać?

W kurniku musi być taka ściółka, jaka gwarantuje kurą bezpieczeństwo i komfort. Latem ściółka ma dawać poczucie chłodu, a zimą ma dawać poczucie ciepła. To, dlatego wybranie odpowiedniego materiału ma tak bardzo duże znaczenie. Na pewno przeglądając różne oferty można będzie trafić na najtańszy sposób na ściółkę, jakim jest słoma i siano. Słoma powinna być drobno pocięta, ale trzeba też uważać żeby miała odpowiednią wilgotność.


Wtedy mamy gwarancje, że taka ściółka spełni w stu procentach swoją rolę. Jeśli chodzi o siano to zbyt szybko łapie ono wilgoć. W przypadku kurniku wilgoć ma ogromne znaczenie, dlatego trzeba uważać ile jej jest. Dotyczy to nie tylko kur, ale również indyków. Ptaki, które mają źle dobraną ściółkę są zagrożone. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w przypadku kur i indyków atakowany jest ich układ pokarmowy oraz oddechowy. Grzyby i bakterie są w stanie atakować bardzo skutecznie i ptaki będą wtedy zagrożone. Indyki, jeśli mają zbyt dużą wilgotność to chorują na stopy. Wdają się różne infekcje grzybiczne, które powodują bardzo dużo chorób. Leczenie jest bardzo kosztowne, a im jest więcej chorób jest większy spadek jakości mięsa. Straty w tym przypadku mogą być naprawdę bardzo duże i nie można sobie na to pozwolić.

Najlepsza ściółka dla drobiu

Bez względu na to, jaki rodzaj drobiu hodujemy to najlepszą ściółką będzie ta wykonana z wiórów. Wióry muszą być nie większe niż 7-8 milimetrów, ale też nie mogą być mniejsze. Jeśli będą zbyt drobne to istnieje spore zagrożenie, że małe kurczaki będą je zjadały, a to oznacza problemy z ich układem pokarmowym. Bez względu na to czy jest są to wióry czy inny rodzaj ściółki bardzo ważne będzie regularne sprawdzanie jej stanu. Jeśli widać, że ściółka zaczyna zbijać się w większe kawałki to oznacza, że konieczna będzie jej wymiana na nową. Gdyby się okazało, że nie jest tak źle to wystarczy mieszanie jej ze świeżą ściółką. Pamiętajmy o tym, że bezpieczny kurnik to najlepsza ściółka dla drobiu, o którą to my musimy zadbać.