Samochód w firmie na leasing

Czy warto w obecnej chwili brać samochód w leasing? Proste pytanie i jak się po głębszym zastanowieniu okazuje w miarę prosta jest również odpowiedź. Wiele zależy oczywiście od tego jakie auto jest nam potrzebne, na jak długo chcielibyśmy je wynająć czy też jaka wysokość wkładu własnego by nas satysfakcjonowała przy wyborze tego rozwiązania. Jednakże w ogólnym rozrachunku, zważywszy na obecną sytuację gospodarczą leasing jest co ciekawe jedną z najatrakcyjniejszych opcji, dlatego na postawione wyżej pytanie można odpowiedzieć – tak, obecnie warto zastanowić się nad możliwością wzięcia samochodu w leasing. Z wynajmu aut najczęściej korzystają przedsiębiorcy, właściciele firm przewozowych, czy dużych firm transportowych gdzie jak wiadomo rynkowe ceny pojazdów idą w setki tysięcy, czy nawet miliony złotych jeśli mowa o większej ilości niż jedna skromna sztuka.
Samodzielne sfinansowanie takich zakupów i to w krótkim czasie to często zadanie z cyklu mission impossible dla przedsiębiorcy dlatego leasing jest w tego rodzaju branżach szalenie popularny i trudno się temu dziwić. Koszty wynajmu w wymiarze krótkoterminowym są o wiele niższe niż bezpośredni zakup, natomiast w wymiarze długoterminowym sfinansować taką inwestycję również o wiele prościej (mamy tu do czynienia z systemem ratalnym) niż wyłożyć na stół w jednej chwili kilkaset tysięcy czy kilka milionów złotych. W leasingu wynająć można zarówno pojedynczy samochód jak i całą paletę, mogą to być pojazdy nowe jak i mogą być używane, wszystko zależy od indywidualnych preferencji leasingobiorcy. Generalnie więc przedsiębiorca ma tu dość duże pole do popisu jeśli chodzi o dopasowanie wszystkich mających wpływ na opłacalność realizowanej inwestycji parametrów do swoich potrzeb. W leasingu samochodowym warto też zwrócić uwagę na to czy w skład wynajmowanych pojazdów wchodzi zintegrowany pakiet ubezpieczeniowy czy też trzeba te formalności załatwiać z osobna. Pierwszy scenariusz jest o wiele korzystniejszy bo nie dość, że oszczędzamy czas to jeszcze opcja zintegrowana jest korzystniejsza pod kątem finansowym, warto więc zwrócić na tego typu szczegóły uwagę. To na jak długo wynajmiemy potrzebne samochody również zależy od nas samych.
Wybierając leasing operacyjny zostawiamy sobie także furtkę na wypadek gdybyśmy po zakończeniu umowy nie zdecydowali się jednak na wykup wynajmowanego pojazdu – w takim przypadku strony rozchodzą się bez dalszych zobowiązań, a sprzęt pozostaje nadal własnością leasingodawcy. W leasingu finansowym opcji wykupu nie ma, pojazd staje się naszą własnością w momencie podpisania umowy dlatego też warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich plusów i minusów tego rodzaju rozwiązania. W leasingu finansowym brak opcji wykupu rekompensowany jest między innymi korzyściami z tytułu amortyzacji, także w każdym przypadku dostajemy coś za coś. Która opcja będzie dla nas atrakcyjniejsza? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku dlatego warto dogłębnie przeanalizować wszelkie za i przeciw i na tej podstawie podjąć dopiero w pełni wiążącą decyzję.

1 thought on “Samochód w firmie na leasing

Comments are closed.