Czy DJ i wodzirej to ta sama osoba

Wiele osób mówiąc o DJ’u na wesele używa słowa „wodzirej”. W mowie potocznej wiadomo o co chodzi – zamiast zespołu oprawę muzyczną na weselu stworzy jedna osoba. Czy jednak – ujmując rzecz fachowo – te dwa słowa są jednoznaczne?
DJ
DJ to skrót od „disc-jockey”. Oznacza osobę, która zajmuje się płytami muzycznymi, czyli po prostu kogoś, kto na weselu dostarcza muzykę. Teoretycznie do obowiązków DJ’a nie należy zabawianie gości. Jak jest w praktyce, wie każdy. DJ jest swego rodzaju konferansjerem na weselu. Zapowiada jego poszczególne części, zachęca gości do zabawy, a także prowadzi oczepiny, podziękowania rodzicom i wznosi toasty. Nie zabawia gości przy stołach ani na parkiecie – przede wszystkim dlatego, że nie może ruszyć się od swojej konsolety. Jednak zdecydowanie bardzo rzadko zajmuje się tylko oprawą muzyczną, a jeszcze rzadziej zatrudniany jest razem z wodzirejem.

Wodzirej
Wodzirej na wesele to zupełnie inna funkcja. Osoba ta jest odpowiedzialna za oprawę imprezy, ale poza częścią muzyczną. Wodzirej nie tylko rozmawia z gośćmi i przejmuje kontakt z nimi od DJ’a. Również tańczy z nimi na parkiecie, pokazuje kroki poszczególnych tańców, jak i kręcąc się między stołami zachęca ich do wspólnej zabawy. Wodzirej również może podziękować rodzicom za organizację wesela w imieniu Młodych. Często jest to bardzo wzruszająca chwila, rodzina więc ma czas na uściski i łzy, gdy przemówienia czyta ktoś inny. Profesjonalny DJ jest głosem Pary Młodej. Pomoże więc również w wypadku gaf czy niezręczności wśród gości.