Auto w firmie na raty czy w leasingu

W obecnych realiach na pierwszy rzut oka wydaje się, iż rynek jest już na tyle nasycony, że wyrobienie sobie mocnej pozycji bez kosztownych inwestycji graniczy z cudem, czy tak jednak jest w istocie? Okazuje się, że niekoniecznie. Wystarczy odrobina zastanowienia i śmiałość w zastosowaniu nieszablonowych rozwiązań by móc osiągnąć założone cele dużo niższym kosztem. W jaki dokładnie sposób? Coraz większym zainteresowaniem cieszy się między innymi inwestowanie za pośrednictwem leasingu. Zamiast wydawać niebotyczne kwoty na zakup np. samochodów dużo bardziej w obecnych realiach opłaca się je wynająć. Jest to podejście o wiele bezpieczniejsze, zdecydowanie bardziej praktyczne jeśli wziąć pod uwagę wciąż nie do końca stabilną sytuację poszczególnych gospodarek. Leasingując np. flotę pojazdów eliminujemy ryzyko związane z przeinwestowaniem, z utratą płynności finansowej, z przeszacowaniem swoich możliwości względem podjętych zamiarów. Wynajem pozwala rozłożyć proces finansowania inwestycji na cały okres na jaki zawarta jest umowa leasingowa, bowiem w tym przypadku inwestycję, a ściślej rzecz biorąc właśnie dzierżawę finansujemy ratalnie, wnosząc opłaty za użytkowanie sprzętu najczęściej w cyklu comiesięcznym.
W ten sposób zyskujemy podwójnie. Po pierwsze wynajem gwarantuje nam realizację podstawowego celu, czyli nabycia potrzebnego w prowadzonej działalności sprzętu, np. określonej floty pojazdów, po drugie natomiast jest on dla przedsiębiorcy rozwiązaniem zdecydowanie przystępniejszym, łatwiejszym do zrealizowania, czy mówiąc wprost, przede wszystkim do sfinansowania. W leasingu przedsiębiorca nie musi zanadto się martwić tym skąd wziąć środki na pokrycie kosztów inwestycji, ponieważ wkład własny w momencie zawierania umowy leasingowej to raptem kilka procent od całościowej wartości wynajmowanego dobra z kolei raty leasingowe również nie stanowią zbyt dużego obciążenia właśnie ze względu na fakt, że są wnoszone co miesiąc, czyli przedsiębiorca ma wystarczająco dużo czasu by zdobyć potrzebne środki (np. z wypracowanych zysków) na pokrycie kolejnej raty leasingowej. Na tym jednak korzyści płynące z wynajmu bynajmniej się nie kończą. Ważnym punktem jaki należy zapisać po stronie największych zalet najmu są również benefity wynikające z możliwości odliczenia niektórych kosztów (jako kosztów uzyskania przychodu) od podatku. Do tej kwestii przedsiębiorcy także przywiązują coraz większe znaczenie.
Tytułem podsumowania warto jeszcze zauważyć, że leasing jest opcją tym bardziej korzystną gdy weźmie się również pod uwagę fakt, że wynajem nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Otwarta droga do produktów z sektora kredytowego w toku prowadzenia działalności gospodarczej jest niezwykle ważna i choć nie zawsze przedsiębiorcy z niej korzystają to jednak dobrze jest mieć dodatkową furtkę w odwodzie i właśnie z tego powodu całościowa ocena leasingu wypada jeszcze korzystniej, ponieważ dzięki niemu powyższą furtkę cały czas mamy otwartą a to w porównaniu do wielu innych alternatyw wciąż rzadkość jeśli chodzi o konsekwencje wynikające z dokonywanych wyborów.

1 thought on “Auto w firmie na raty czy w leasingu

Comments are closed.